|
MORFOLOĢISKAIS ASPEKTS
Terminā vairāk nekā jebkurā citā valodas leksiskajā vienībā katrai vārda sastāvdaļai un katrai vārda formai ir būtiska loma jēdziena satura izteikšanā.
Terminoloģijā vairāk izmantotās vārdšķiras ir lietvārds, īpašības vārds un divdabis. Morfoloģiskās struktūras ziņā terminu slānis sevišķas īpatnības neuzrāda. Atsevišķos atvasinājumos, realizējot terminu sistēmiskuma prasību, tiek izmantoti divi priedēkļi vai puspriedēkļi (atuzliesmojums, virsvirsraksts) pretstatā valodas paradumam vienā atvasinājumā lietot tikai vienu priedēkli vai puspriedēkli [57, I, 182]. Šādi darinājumi tiek izmantoti reti un galvenokārt tad, ja attiecīgā bezpriedēkļa forma vai nu nemaz netiek lietota, vai tiek lietota ar citu nozīmi, sal., piemēram, terminu pārbaude un pretpārbaude, starppārbaude nozīmes. Tāpat kā vispār valodā, arī terminoloģijā parastākie ir divkomponentu, retāk trīskomponentu salikteņi, taču dažās nozarēs (piemēram, ķīmijā) tiek izmantoti arī četru, piecu un vēl lielāka skaita komponentu salikteņi (acilamidofosforskābe, alkilaminodihlorfosfīns, alkildialkoksialumīnijs).
LIETVĀRDA KATEGORIJU IZMANTOŠANA
Lietvārda kategoriju dzimtes, skaitļa un locījuma gramatiskās nozīmes terminoloģijā tiek izmantotas nepieciešamu jēdziena pazīmju izteikšanai vai akcentēšanai. Deverbālo lietvārdu izmantošanā termina funkcijā sava loma ir tādai kategorijai kā atgriezeniskums.
1. Dzimte ir kategorija, kas izpaužas (tiek piešķirta) jau pašā termina tapšanas (vārddarināšanas vai aizgūšanas) procesā un ko neietekmē termina lietojums.
Dzimti nosaka vai nu piedēklis resp. izskaņa, ar kuru jaunvārds tiek atvasināts, vai arī, ja atvasinājumam vai aizguvumam iespējamas abu dzimšu formas, semantiskais kritērijs, proti: termins tiek noformēts tādā dzimtē, kādā ir attiecīgās semantiskās grupas vārdi. Tā procesu nosaukumi atvasinājumi ar piedēkli ‑šan‑ vienmēr ir sieviešu dzimtes vārdi ar galotni -a (vai -ās), darbības vai procesa rezultāta nosaukumi ar piedēkli -um- vienmēr ir vīriešu dzimtes vārdi ar galotni ‑s, abstraktas nozīmes atvasinājumi ar piedēkli -īb- vienmēr ir sieviešu dzimtes vārdi ar galotni -a. Savukārt gan ar vīriešu, gan ar sieviešu dzimtes galotni saistās, piemēram, piedēklis -ien-: ar vīriešu dzimtes galotni -s vienreizējas darbības apzīmēšanai (airējiens, sauciens, vēziens), ar sieviešu dzimtes galotni -e vai ‑a vietas nosaukšanai (sausiene, savrupiene; iedaliena). Gan vīriešu, gan sieviešu dzimtes vārdi ir atvasinājumi ar piedēkli -[t]n-. Tehnisko zinātņu terminoloģijā jaundarinājumos sieviešu dzimtes formai ar -[t]ne priekšroka tiek dota telpiska objekta (vietas) nosaukšanā: tāpat kā ir izlietne tvertne ūdens aizvadīšanai (zem krāna), arī mazgātne izlietne (tvertne) trauku (u. c.) mazgāšanai, bet vīriešu dzimtes forma ar -[t]nis izmantota ierīces nosaukšanai: izlietnis šķidruma aizvadīšanas (izliešanas) ierīce, mazgātnis mazgāšanās nolūkam izmantojama ūdens padeves ierīce. Bioloģijā lieltauriņu nosaukumi gan atvasinājumi ar dažādiem piedēkļiem, gan salikteņi pēc iespējas doti vīriešu dzimtē: astainītis, baltenis, brūnulis, līkvēderis, sprīžmetis, jo tauriņš ir vīriešu dzimtes vārds. Analoģisks kritērijs tiek izmantots aizguvuma galotnes resp. dzimtes izvēlē, piemēram, vienam no simbolu veidiem, ko praksē apzīmē dažādi sigls un sigla, zinātniskajā terminoloģijā apstiprināta vīriešu dzimtes forma, jo simbols (sal. arī burts, šifrs) ir vīriešu dzimtes vārds.
Semantiskais kritērijs tiek ņemts vērā, izmantojot (vai darinot) termina funkcijā atvasinājumus ar sufiksālajām galotnēm. Tā, piemēram, vīriešu dzimtes forma tiek izvēlēta darbības vai procesa rezultāta, kā arī rīka, ierīces nosaukšanai (apraksts, apskats, ieraksts; pašrakstis), bet sieviešu dzimtes forma procesa nosaukšanai (aprakste, apskate, ierakste).
Dažkārt jaundarinājuma dzimtes izvēli nosaka nepieciešamība atšķirt to no valodā citā nozīmē jau lietota vārda, piemēram, bibliotekārajā terminoloģijā kartotēkas kartītei uzspraužamas plāksnītes nosaukšanai izmantota vīriešu dzimtes forma sprauds, lai to atšķirtu no vārda spraude.
Zinātniskajā terminoloģijā tiek respektētas vispārlietojamajā literārajā valodā tradicionāli nostiprinājušās vārdu dzimtes formas. Ja praksē dzimtes formās ir svārstības (sigls sigla, lote eholots), zinātniskās terminoloģijas izstrādē dzimtes formas mēdz vienādot (sigls, lote eholote).
Vienādota ir arī vārda sāls dzimte vienskaitļa un daudzskaitļa formās, lai novērstu 50.60. gados terminoloģijas praksē izplatīto formu variantumu un nekonsekvenci. Formu nekonsekvenci kaut kādā mērā paredzēja toreizējā norma: «tā sāls» (vārāmā) un «tas sālis» «tie sāļi» ķīmijā. Vārda sāls dažu dzimtes un skaitļa formu sakritības dēļ šīs formas lielā mērā tika jauktas: tā sāls un tās sālis, tie sāļi un tas sālis, arī tas sāls. Turklāt nekonsekvence bija vērojama gan runas valodā, gan grāmatās, piemēram, ķīmijas mācību grāmatā 7. klasei (R., 1950) lasāms: «Milzīgi šā [nātrija hlorīda V. S.] sāļa daudzumi izšķīdināti jūras ūdenī. Ūdens iztvaikošanas dēļ sāls koncentrācija palielinās..» (72. lpp., vienā rindkopā!). Vairoties no nekonsekvences neērtībām un no homonīmiskajām formām tās sālis un tas sālis, praksē pakāpeniski pārsvaru guva divas formas: tā sāls un tie sāļi, turklāt, kā tika konstatēts, sarunvalodā visbiežāk svārstās nominatīvs «tas sāls» un «tā sāls» līdz ar datīvu «sālim» un «sālij» [57, I, 318].
Formu nekonsekvence īpaši traucējoša ir terminoloģijā. Tāpēc TK 60. gadu beigās, apspriežot ķīmijas terminus, atzina, ka, tā kā latviešu valodas sistēmā lietvārdi parasti tiek lietoti vienā dzimtē, turpmāk terminoloģiskajā praksē vārds sāls visos gadījumos lietojams vienā vīriešu dzimtē formās tas sāls tie sāļi (vienskaitlī lokot pēc līdzskaņu celmu parauga, tādējādi saglabājot plaši izplatīto vienskaitļa ģenitīva formu sāls). TK lēmums atspoguļots 7tv: bāziskais sāls, rūgtais sāls, vārāmais sāls u. c. (Mēģinājums nodalīt vārāmo sāli no nātrija hlorīda atzīstams par nepamatotu, jo tā ir viena un tā pati viela.) Vīriešu dzimtes priekšrocības noteica vairāki motīvi: tās daļējā izplatība vienskaitlī un pārsvars daudzskaitlī, tās līdzskaņu celma locījumu paradigmas minimālā atšķirība no sieviešu dzimtes i-celma paradigmas, vairīšanās no homonīmiskās formas sālis u.c.
2. Skaitļa kategorijas aktualitāte terminoloģijas izstrādē izpaužas gan termina pamatformas izvēlē, gan ar lietvārda ģenitīvu izteiktā vārdkopterminu atkarīgā komponenta izvēlē.
Terminu (lietvārdu vai nominālo vārdkopu) pamatforma fiksācijas sfērā ir galvenokārt vienskaitļa nominatīvs, kam ir terminoloģiski vispārinošs raksturs.
Daudzskaitļa formā mēdz fiksēt tādus terminus, kas nosauc objektus, kuri parasti ir kopā lielā daudzumā (vai vismaz divi vai vairāki), piemēram, [ledus] adatas, aerojoni, [mākoņu] aitiņas; pēdas, sliedes. Fiksācijas sfērā arī šādus terminus mēdz dot vienskaitlī: elektrons, elementārdaļiņa, jons.
Bioloģijā augu un dzīvnieku sistemātikā ir noteikts daudzskaitļa lietojums ģinšu nosaukumos (asinszāles, asteres, efejas, rododendri; čurkstes, kivuļi, vārnas) un augstāko taksonu dzimtas, klases, kārtas u. tml. apzīmējumos (krustzieži, tauriņzieži; kukaiņēdāji, oldējēji, somaiņi, vēžveidīgie).
Daudzskaitļa formā tiek fiksēti daudzskaitlinieki [57, I, 386388], piemēram, apavi, atplūdi un uzplūdi, pali, sveķi, kā arī vārdi, kas daudzskaitlinieku kategorijā iekļāvušies tikai kādā no savām nozīmēm, piemēram, ātrumi, biezumi, mācības, rati, svari, ūdeņi.
Terminoloģijai raksturīga parādība ir daudzskaitlinieku lietošana vienskaitļa formās un vienskaitlinieku lietošana daudzskaitļa formās. Šī parādība sakņojas attiecīgajos procesos vispārlietojamā valodā [57, I, 384388]. Tā, daudzskaitlinieki ceriņi, dvīņi, kaņepes, spēkrati viena objekta nosaukšanai terminoloģijā tiek izmantoti vienskaitļa formā: ceriņš, dvīnis, kaņepe, spēkrats. Bet vienskaitlinieki augsne, darva, māksla, nafta, siers u. tml. terminoloģijā tiek lietoti arī daudzskaitļa formā, nosaucot attiecīgo objektu paveidu kopumu: augsnes, darvas, mākslas, naftas, sieri. Daudzskaitļa formā tiek izmantoti daudzi abstraktas nozīmes vienskaitlinieki (īpašību, pazīmju nosaukumi), lai apzīmētu 1) objektus, kam piemīt attiecīga īpašība vai pazīme (aktualitātes, apjomi, platumi), vai 2) dažāda parametra (mainīgu) pazīmju kopumu (ātrumi, intensitātes).
Izvēloties skaitli lietvārda ģenitīvam vārdkoptermina atkarīgajā komponentā, noteicošais ir apzīmējamā jēdziena raksturs, proti lietvārda ģenitīvā atspoguļojamās būtiskās pazīmes raksturs.
Ja lietvārda ģenitīvs tiek izmantots vispārinātas pazīmes apzīmēšanai, to parasti dod vienskaitlī, piemēram, gāzes konstante gan atsevišķām gāzēm, gan gāzu maisījumam, līdzīgi arī bāzes bibliotēka, ielas kurpes, mājas zvirbulis, rokas apputinātājs, rūdas atradne, rūpnīcas izmēģinājumi, skolotāja profesija, teksta plakāts, upes gliemene. Arī tādos nozaru nosaukumos kā: augsnes zinātne, meža purvzinātne. Vienskaitļa ģenitīvā parasti tiek doti gadalaiku apzīmējumi: pavasara vilnkājis, rudens aršana, vasaras kvieši, ziemas apģērbs, kā arī materiāla apzīmējumi: filca apvalks, koka konstrukcija, metāla trauki.
Vienskaitļa ģenitīvs tiek izmantots arī gadījumos, kad jēdziena raksturošanai minams tieši viena objekta nosaukums, piemēram, burta starpkarte uz kartes tiek rakstīts viens klasifikācijā noteiktais burts, bibliotēkas mikrorajons vienas bibliotēkas mikrorajons.
Vienmēr vienskaitlī tiek doti vienskaitlinieku ģenitīvi, kā arī ģenitīveņi ar ik‑, vien-, pus-, pusotr- pirmajā komponentā: ikstundas novērojumi, vienplatuma palags, pusstundas pārtraukums, pusotrstāva autobuss.
Parasti vienskaitlī lieto ģenitīveņus ar -veida: adatveida sprausla, cilpveida caurpūte.
Daudzskaitļa ģenitīvā tiek izteikta raksturotājpazīme, kas saistīta ar vairākiem vai daudziem objektiem vienlaicīgi, piemēram, asu novirze (kad nesakrīt asis), kausiņu transportieris, sliežu ceļš.
Ir tādi vārdkopterminu pamatkomponenti, kuru semantika jau pati par sevi paredz atkarīgajā komponentā nosaukto objektu daudzību, piemēram, integrācija bibliotēku integrācija, grēda mākoņu grēda, maisījums gāzu maisījums.
Bez tam daudzskaitļa ģenitīvā tiek lietoti tādi apzīmējošie komponenti, kurus parasti lieto daudzskaitlī (vismaz attiecīgajā nozīmē), kā arī daudzskaitlinieki: akmeņogļu atradne, lauku iedzīvotāji, mācību literatūra, palu ūdens.
Vienmēr daudzskaitļa formā tiek lietoti ģenitīveņi ar div-, trīs-, četr- utt., kuros šie daudzuma apzīmējumi attiecas uz salikteņa otrajā komponentā nosaukto objektu skaitu: divlemešu arkls, trīsfāžu strāva, četrtaktu motors. Parasti daudzskaitlī tiek lietoti ģenitīveņi ar daudz-, vairāk-, maz- (apstākļa vārda nozīmē)[1] , starp- u. tml.: daudzstāvu nams, vairākcilindru motors, mazstāvu apbūve, starpgrēdu zona. Ja skaita apzīmējums saliktajā ģenitīvenī neattiecas uz otrajā komponentā nosaukto objektu skaitu, tad šis skaita apzīmējums nenosaka ģenitīveņa skaitli, piemēram, viensliežu dzelzceļš ir viena sliežu pāra ceļš, bet ceļš ar vienu sliedi būtu viensliedes ceļš.
Piezīme. Ģenitīveņi ar div-, trīs-, četr- utt., tāpat kā ar vien-, pus- un citiem daudzuma apzīmējumiem, šķirami no patstāvīgi lietotajiem salikteņterminiem ar šiem pašiem pirmajiem komponentiem. Patstāvīgi lietotie salikteņtermini arī vārdkopterminu atkarīgajā komponentā var būt gan vienskaitļa, gan daudzskaitļa ģenitīvā, piemēram, divjūgs divjūga arkls un divjūgu rindap, divlidojums divlidojuma tehnika un divlidojumu skatep, trīsstūris trīsstūra leņķi un trīsstūru līdzības pazīmes, vienlidojums vienlidojuma tehnika un vienlidojumu skatep.
Dažos gadījumos daudzskaitļa forma tiek izmantota arī vispārinātas pazīmes nosaukšanai, ja pazīmē ietverts attiecinājums uz daudziem objektiem, piemēram, burtu raksts, nošu raksts, viļņu enerģija.
Sava loma vienskaitļa un daudzskaitļa ģenitīva formas izvēlē ir latviešu valodas tradīcijai. Tradicionāli daudzskaitlī latviešu valodā tiek minēti darītājvārdu (profesiju nosaukumu) ģenitīvi darba veidu apzīmējumos: atslēdznieku darbi, jumiķu darbi, kalēju darbi, strādnieku darbi u. tml. Sal. arī: dzejnieku narcise, arābu fizāle.
Parasti daudzskaitlī tiek minēti koku un citu augu nosaukumi kā slimību, kaitēkļu, kukaiņu biotopa raksturotāji: ābeļu kraupis, tulpju pelēkā puve; ozolu lapgrauzis, rožu laputs; krūkļu baltenis, priežu sprīžmetis.
Ja kādā nosaukumu grupā tradīcija nav stabila, bet attiecīgie termini ir nepieciešami komponenti noteiktās terminu sistēmās (piemēram, augu vai dzīvnieku klasifikācijā, augu slimību nosaukumos, augšņu klasifikācijā u. c.), zinātniskās terminoloģijas izstrādē notiek apzināta terminu formas vienveidošana. Tā, piemēram, nekonsekventi lietotajiem vietas apzīmējumiem dārza dārzu, dūksts dūkstu, krastmalas krastmalu, meža mežu, nogāzes nogāžu, pļavas pļavu, purva purvu u. tml., pieskaņojoties lietojuma pārsvaram, kā arī ņemot vērā vienskaitļa vispārinošo nozīmi, gan biotopa raksturojumos, gan citos gadījumos vārdkopterminu atkarīgajā komponentā tika vispārināta vienskaitļa ģenitīva forma: dumbrāja pūcīte, gāršas lācītis, meža zilenītis, stepes baltenis; meža maijvabole, purva strazds; dārza neļķe, dūksts madara, ezera meldrs, tuksneša alise; ielejas purvs, muklāja kūdra, kā arī dārza arkls, pļavas nematode u. c.
Respektējot minēto tendenci, būtu novēršama nekonsekvence arī augšņu veidu nosaukumos un pēc analoģijas ar terminiem meža augsne, taigas augsne, tundras augsne būtu apstiprināmas formas pļavas augsne, purva augsne, tuksneša augsne (nevis «pļavu», «purvu», «tuksnešu»).
Vietas apzīmējumi ar -ājs, kas vārdkopterminu apzīmējošajā komponentā parasti lietojami vienskaitļa ģenitīvā (avoksnāja veronika, eglāja samtenis, muklāja kūdra), šķirami no augu nosaukumiem, kas apzīmējošajā komponentā lietojami daudzskaitļa ģenitīvā (avenāju pūcīte).
Izņēmums ir daudzskaitlinieku un attiecīgajā nozīmē parasti daudzskaitlī lietojamo vārdu ģenitīvi, tādi kā ganību, kalnu (kalnaina apvidus nozīmē), kāpu, ūdeņu (ūdenstilpju nozīmē): ganību pūcīte, kalnu alise, kāpu laukpūcīte, pakalnu vijolīte, ūdeņu veronika.
Parasti daudzskaitļa ģenitīvā tiek lietoti arī nelielu objektu (vietu) apzīmējumi: akmeņu samtenis, ciņu radzene, ēku ūsainis, klinšu alise, lāmu kūdra, mūru alise, velēnu neaizmirstule, žogu ķērpjmakstnesis.
3. Locījuma kategorijai svarīga nozīme ir vārdkopterminu veidošanā, kad vārdkoptermina atkarīgajā komponentā tiek izmantots lietvārds. Locījuma izvēlē vārdkopterminos morfoloģiskais aspekts krustojas ar sintaktisko, jo šo izvēli pamatos nosaka vārdkopu sintakses likumības.
Latviešu valodā, tāpat kā citās valodās ar bagātu flektīvo sistēmu, no lietvārda locījumiem vārdkoptermina atkarīgajā (apzīmējošajā) komponentā visbiežāk tiek izmantots ģenitīvs (latviešu valodas tehnisko zinātņu terminu materiālā vārdkopterminu ar lietvārda ģenitīvu atkarīgajā komponentā ir gandrīz puse no visiem vārdkopterminiem [95, 191]). Šādu vārdkopterminu lielās izplatības pamatā ir to nosaucošais (nominatīvais) raksturs un iespēja vārdkopās ar lietvārda ģenitīvu ietvert ļoti daudzveidīgas nozīmes [57,I, 7075; 95,199216].
Pārējie locījumi vārdkoptermina atkarīgajā komponentā izmantoti maz.
Nominatīvs vārdkoptermina atkarīgajā komponentā ir prepozitīvs un tiek izmantots galvenokārt tad, ja raksturotājpazīme tiek ietverta darītājvārdā ar ‑tājs, -ājs, -ējs (normētājs faktors, atgriezējs spēks), turklāt parasti šādas vārdkopas saplūst saliktenī (normētājfaktors, atgriezējspēks).
Atkarīgie locījumi datīvs, instrumentālis, lokatīvs vārdkopterminos izmantoti reti, jo šie locījumi vārkopai piešķir aprakstošu raksturu un ir neērti lietošanā (paklausība vecākiem, nostiprināšana ar treniņu, dalījums sērijās, alaunā jēlmītā āda, domās veicamā analīze).
Tikpat kā nemaz vārdkopterminos nav sastopams akuzatīvs [57, II, 69], jo tas ir objekta locījums, ko parasti izmanto verbālo vārdkopu atkarīgajā komponentā [104, 123]. Vairākkomponentu vārdkoptermini ar akuzatīvu kādā no atkarīgajiem komponentiem parasti tiek pārveidoti par vārdkopterminiem ar atkarīgo ģenitīvu, piemēram, ūdeni aizturošs slānis ūdens aizturslānis, ziņas par autorību autorības ziņas. Dažos prievārdiskos savienojumos akuzatīvs vārdkopterminos ir sastopams: integrēšana pa līniju, tiekšanās uz robežu.
4. Atgriezeniskums piemīt tikai nelielai daļai lietvārdu procesu nosaukumiem ar izskaņu -šanās: atšķelšanās, barošanās, duļķošanās. Atvasinājumi ar atgriezeniskajām izskaņām -umies un -tājies, -ājies, -ējies terminoloģijā nav parasti.
Sakarā ar to, ka atgriezeniskajām lietvārda formām nav visu locījumu un tas apgrūtina šo vārdu lietošanu, iespējas gadījumā atgriezeniskā forma tiek aizstāta ar citu atvasinājumu, piemēram, terminoloģijā izmanto nevis darinājumu mīkstināšanās, bet gan adekvātas semantikas atvasinājumu mīkstēšana (mīkstēšanas temperatūra).
ĪPAŠĪBAS VĀRDA
KATEGORIJU IZMANTOŠANA
Īpašības vārdam kā vārdšķirai terminoloģijā galvenokārt raksturīga vārdkopterminu atkarīgā komponenta funkcija. Patstāvīga termina funkcijā tiek izmantotas substantivētās īpašības vārda formas (daiļais, metilēnzilais).
Krievu valodas ietekmē vērojama īpašības vārda funkciju paplašināšanās (sal.: keramikas materiāls > 7tv keramisks materiāls).
Īpašības vārds tiek izmantots arī dažu atgriezenisko divdabju aizstāšanai (ātrbojājošās krava > ātrbojīgā krava, svārstošies balsti > svārstīgie balsti).
No īpašības vārda kategorijām terminoloģijā nozīmīgākā ir noteiktības kategorija, kas izpaužas īpašības vārda noteiktajās un nenoteiktajās galotnēs. Īpašības vārda dzimti, skaitli un locījumu nosaka apzīmējamais lietvārds. Izņēmums ir patstāvīga termina funkcijā lietotie substantivētie īpašības vārdi. Sava loma terminoloģijā ir īpašības vārda salīdzināmo pakāpju kategorijai.
1. Ar īpašības vārda noteiktības kategoriju jāsastopas, izmantojot īpašības vārdu gan patstāvīga termina, gan vārdkoptermina atkarīgā komponenta funkcijā. Patstāvīga termina funkcijā īpašības vārds parasti tiek lietots ar noteikto galotni: briljantzaļais, daiļais, neglītais, patiesais, pilngadīgais. Vārdkoptermina atkarīgā komponenta funkcijā īpašības vārda noteiktās un nenoteiktās galotnes izvēle resp. noteiktā un nenoteiktā īpašības vārda izvēle mēdz būt problemātiska.
Tā kā termins ir noteikta (definēta) jēdziena (noteiktas jēdzienu grupas) apzīmējums un noteiktā galotne «raksturo apzīmēto priekšmetu kā noteiktu, zināmu» [57, I, 434], vārdkopterminā parasti izmanto īpašības vārdu ar noteikto galotni: atgriezeniskā saite, bibliogrāfiskais rādītājs, brīvā enerģija, pozitīvais un negatīvais elektrods. Tehnisko zinātņu terminoloģijā, piemēram, no visiem TK apstiprinātajiem vārdkopterminiem ar īpašības vārdu atkarīgajā komponentā īpašības vārds ar noteikto galotni izmantots gandrīz 88% vārdkopterminu [95, 225], bet matemātikā (pēc 2tv liecības) noteikto un nenoteikto īpašības vārdu attiecība vārdkopterminos ir 2:3.
Terminu materiāls liecina par dažiem galvenajiem noteiktās un nenoteiktās galotnes lietošanas principiem.
Pirmkārt, īpašības vārds ar noteikto galotni vārdkopterminā lietots, ja tiek apzīmēts viens noteikts (definēts) jēdziens, ko raksturo noteiktu pazīmju kopums un kam ir noteiktas robežas[2]. Noteiktais īpašības vārds nosauc pazīmi, kas izvēlēta par būtisku pazīmi attiecīgajam objektam kā noteiktu objektu tipam (nebūtiskās pazīmes terminā tiek ietvertas nosacīti) un atšķir šo objektu no visiem citiem objektiem, piemēram, jauktais depozīts, tektoniskās svārstības. Daļa vārdkopterminu ar noteiktajiem īpašības vārdiem apzīmē pretstatāmu jēdzienu pārus: cietā zoļāda un mīkstā zoļāda, kustīgais trīsis un nekustīgais trīsis, noteiktā galotne un nenoteiktā galotne.
Otrkārt, īpašības vārds ar noteikto galotni parastāks tad, ja šis īpašības vārds lietots ar nozīmes pārnesumu. Šādos vārdkopterminos (sal. ar metaforiskajām vārdkopām [57, I, 443]) īpašības vārdā ietverta lielāka nosacītība, jo notiek abstrahēšanās no īpašības vārda konkrētās nozīmes, piemēram, Faradeja tumšā telpa («tumšā», jo šajā telpā nespīd gāzes).
Treškārt, īpašības vārdam ar noteikto galotni priekšroku dod, ja forma ar nenoteikto galotni, būdama homonīmiska ar lietvārda ģenitīvu, var radīt pārpratumus, piemēram, cirkulārā kustība (nevis «cirkulāra»).
Ceturtkārt, daži latviešu valodas īpašības vārdi lietojami tikai ar noteikto galotni, tāpēc savu formu ar noteikto galotni tie patur arī vārdkopterminos, piemēram, galvenais klanis, kreisais sānskats, labais sānskats.
Īpašības vārdu ar nenoteikto galotni izvēlas, pirmkārt, ja īpašības vārdu lieto tā tiešajā nozīmē (bez nozīmes pārnesuma) un tas raksturo attiecīgo objektu vispār, nevis kā noteiktu veidu, tipu. Semantiskais akcents šajos vārdkopterminos ir uz īpašības vārdā nosaukto īpašību vai pazīmi, piemēram, normāla aizdedze ir vispār «normāla» neatkarīgi no tā, par kādu aizdedzes veidu ir runa, arī vārdkopterminos akmeņains māls, amorfs ķermenis, elastīgs ķermenis, irdena āda, kļūdains bloks, mazpelnaina eļļa, sekls grāvis. Trīs- un vairākkomponentu vārdkopterminos šo īpašības vārdā ar noteikto galotni uzsvērto īpašību vai pazīmi var pastiprināt apstākļa vārdi ļoti, sevišķi, vidēji, pilnīgi, ideāli, absolūti, bezgalīgi u. tml., piemēram, ļoti liess degmaisījums, sevišķi mīksta slīpējamripa, ideāli plastisks ķermenis, bezgalīgi mazs lielums.
Otrkārt, īpašības vārdu ar nenoteikto galotni mēdz izvēlēties, ja, apzīmējot noteiktu objektu kā veidu, tipu, īpašības vārds tomēr lielā mērā saglabā savu tiešo nozīmi (bez nozīmes pārnesuma), kaut arī nozīmes izpratnē ir zināma nosacītība, piemēram, šaurs leņķis (arī 89° plats), plats leņķis, vienlīdzīgi teikuma locekļi.
Treškārt, īpašības vārdu ar nenoteikto galotni mēdz izvēlēties vārdkopterminos, kas apzīmē vispārīgus, abstraktus nojēgumus, īpaši tādās nozarēs kā filozofija, matemātika, piemēram, filozofijā apriors pieņēmums, deduktīvs spriedums, izplatīta matērija, matemātikā aksiāls vektors, analītiska funkcija, aritmētiska progresija, indefinīta forma, pilnīgs skaitlis.
Salīdzinot vienas un tās pašas nozares dažāda laika publikācijas, var konstatēt pārvirzes noteikto un nenoteikto īpašības vārdu lietošanā, proti: sākumā, kad jānosauc objekts, kas vēl nav stingri norobežots no līdzīgiem objektiem un izdalīts noteiktā objektu veidā, tipā, vārdkoptermins tiek veidots ar nenoteikto īpašības vārdu (šis īpašības vārds tātad ietver vispārīgu objekta raksturojumu pēc noteiktas pazīmes), piemēram, slīpa plakne 15b, automātiska virpa 19b. Vēlāk, kad attiecīgais objekts izdalīts kā viens no veidiem līdzīgu objektu vidū, nenoteiktā īpašības vārda vietā vārdkopterminā stājas noteiktais īpašības vārds: slīpā plakne 5tv, automātiskā virpa 1tv.
Ja vārdkoptermins ar atkarīgu noteikto īpašības vārdu tiek izmantots apzīmējošajā funkcijā trīs- un vairākkomponentu vārdkopterminā, īpašības vārda noteiktā galotne saglabājas, piemēram, divkāršā grodošana divkāršās grodošanas vārpstiņa, trīskāršā grodošana trīskāršās grodošanas vārpstiņa. Par nemotivētu atzīstama prakse kompleksu jēdzienu apzīmēšanai trīs- un vairākkomponentu vārdkopterminos izmantot īpašības vārdus un divdabjus ar nenoteikto galotni, ja pamatā ir noteikti jēdzieni, kuru apzīmēšanai attiecīgajos divkomponentu vārdkopterminos izmantoti īpašības vārdi vai divdabji ar noteikto galotni, piemēram, rajonēta sistemātiska neizsvarota paraugošana 14tv, bet rajonētā paraugošana 14tv, sistemātiskā paraugošana 14tv. Ja vairākkomponentu vārdkopterminā līdzīgā pozīcijā lietots īpašības vārds ietver vispārīgu raksturojumu, priekšroka tiek dota nenoteiktajai galotnei, piemēram, brīvas izplūdes plūsmdalis.
2. Kā jau teikts, dzimte, skaitlis un locījums ir kategorijas, kas īpašības vārdam ir atkarīgas no apzīmējamā lietvārda. Patstāvīga termina funkcijā substantivētie īpašības vārdi parasti ir vīriešu dzimtes formā, bet dažkārt rodas dzimtes izvēles problēma.
Terminu sistēmās substantivētā īpašības vārda dzimti nosaka atbilstošās vārdkopas pamatkomponenta dzimte, piemēram, matemātikā vīriešu dzimtē tiek doti matemātisko lielumu nosaukumi, piemēram, mainīgais (sal. lielums vīriešu dzimtes vārds). Ķīmijā baltā krāsviela > baltā, tāpēc arī dzeltenā, briljantzaļā, metilēnzilā, bet baltais pigments > baltais, tāpēc arī briljantzaļais, metilēnzilais[3] . Parasti vīriešu dzimtē tiek doti abstrakto filozofijas jēdzienu nosaukumi: abstraktais un konkrētais, daiļais un neglītais.
3. Īpašības vārda salīdzināmās pakāpes terminu veidošanā izmantotas maz. Tām var būt gan patstāvīgā termina funkcija, piemēram, filozofijas termins visskaistākais, gan vārdkoptermina atkarīgā komponenta funkcija, piemēram, augstākā siltumspēja, visvarbūtīgākais molekulu kustības ātrums. Vispārākās pakāpes formu terminos sastop reti, tās nozīmē mēdz lietot pārāko pakāpi, piemēram, matemātikas terminos lielākais kopīgais dalītājs un mazākais kopīgais dalāmais.
Salīdzināmo pakāpju mazajai izplatībai vārdkopterminos ir savs pamats. Divas salīdzināmās pakāpes nevar apmierināt vajadzības pēc dažādo objektu īpašību gradācijas izteikšanas, jo līdz ar zinātnes attīstību daudzām parādībām tiek atklātas jaunas īpašību gradācijas iespējas un lielākais vai vislielākais, augstākais vai visaugstākais u. tml. var izrādīties tomēr mazāks, zemāks u. tml. par jaunatklāto īpašības pakāpi. Gradācijas pakāpju izteikšanai zinātniskajā terminoloģijā priekšroku dod prefiksālajiem elementiem pār-, virs‑, super-, ultra- u. tml. (pārsmagais ūdens) vai arī pievieno kādus citus raksturojošus elementus, piemēram, ļoti, sevišķi, īpaši (sevišķi mīksta slīpējamripa).
DIVDABJA KATEGORIJU IZMANTOŠANA
Tāpat kā īpašības vārdus, arī lokāmos divdabjus terminoloģijā lieto gan patstāvīga termina funkcijā substantivētos divdabjus (atspoguļotais, audzināmais, dalāmais, reizināmais, saskaitāmais), gan vārdkoptermina atkarīgā komponenta funkcijā (forsētais motors, piekabināmā mašīna, neapmierinoša atzīme, garīgi atpalikušie bērni). Nelokāmo divdabi terminu veidošanā izmanto maz (apūdeņošana pludinot, pārbaude neizjaucot).
No kategorijām, kas divdabim kopējas ar īpašības vārdu, terminu veidošanā aktuālākā ir noteiktības kategorija. Noteiktās un nenoteiktās galotnes izvēles kritēriji divdabjiem ir tādi paši kā īpašības vārdiem (par to sk. iepriekš).
Atšķirībā no īpašības vārda divdabim vēl ir laika, kārtas un atgriezeniskuma kategorija, kas divdabim piemīt kā vienai no darbības vārda formām. Šīm kategorijām ir sava loma arī terminu veidošanā.
1. Laika kategorija izpaužas vārdkopterminos, kuros izmantoti tagadnes un pagātnes lokāmie divdabji.
Tagadnes lokāmajiem divdabjiem temporālā nozīme (saistība ar tagadnē notiekošu darbību vai procesu) nav tik spilgta. Tie ietver lielāku darbības nojēguma vispārinājumu, un tos izmanto pastāvīgas pazīmes izteikšanai, piemēram, dzenošais zobs, fokusējošā lēca, nesošais elements; grozāmais spārns, nomaināmā sleja.
Pagātnes lokāmajiem divdabjiem temporālā nozīme (saistījums ar pagātnē notikušu darbību vai procesu) ir izteiktāka, tāpēc ar tiem parasti apzīmē kādas notikušas darbības vai procesa rezultātā radušos, izveidojušos pazīmi vai stāvokli, piemēram, atlikusī strāva, aizkavējušies neitroni; anotētais literatūras rādītājs, audumotā kape. Darāmās kārtas pagātnes lokāmajam divdabim ar -is, ‑usies ir spilgta pabeigtības nozīme. Dažiem ciešamās kārtas pagātnes lokāmajiem divdabjiem ar ‑ts, -ta pagātnē notikušas darbības nozīme ir nivelējusies, neitralizējusies, piemēram, dalītā kloķvārpsta, raustītā ģenerācija.
Ciešamās kārtas pagātnes lokāmo divdabi, kuram pagātnes nozīme nav neitralizējusies, bet izsakāmajā pazīmē sakars ar pagātnes darbību nav aktuāls, aizstāj ar citu, semantiski piemērotāku apzīmētāju, piemēram, nevis pārtrauktas riteņa pēdasp, bet gan pārtraukumainas riteņa pēdas (ar pārtraukumiem).
Divdabjus ar atšķirīgām laika formām vajadzības gadījumā izmanto tuvu jēdzienu atšķiršanai pēc norises laika, piemēram, «Sarkanajā grāmatā» tiek šķirti izzudušie dzīvnieki (kuru vairs nav) un izzūdošie dzīvnieki (kuru kļūst arvien mazāk).
2. Vārdkopterminos tiek izmantoti tagadnes un pagātnes darāmās kārtas (audzinošs piemērs, stimulējoša atzīme; atlikusī strāva) un ciešamās kārtas (redzamā gaisma, vadāmā mācīšana; adaptēts teksts, saistītie laiki) divdabji.
Latviešu valodā ciešamās kārtas tagadnes divdabis ar -ams, -ama, ‑āms, -āma tiek lietots arī darbības palīglīdzekļa (beramā piltuve, sveramā glāzīte, tvaicējamā kolba) vai pat darbības veicēja (griežamā mašīna, liecamā mašīna) apzīmēšanai. Zinātniskajā terminoloģijā šo nozīmju izteikšanai semantiskās nepārprotamības labad tiek darināti salikteņtermini ar darītājvārda formu pirmajā daļā vai vārdkoptermini, kuru pirmajā komponentā ir deverbāls lietvārds ar -šana (par to sk. semantikas nodaļā).
3. Termina funkcijā maz izmantotas atgriezeniskās divdabju formas ar -ošies, -ošās, -ies, -usies, piemēram, krustojošās taisnes, daļēji pārsedzošās pazīmes; aizkavējusies sabrukšana, aizkavējušies neitroni. Šīm formām nav visu locījumu, tāpēc tās grūti lietot. Pilnveidojot terminoloģiju, divdabja atgriezeniskās formas pēc iespējas tiek aizstātas ar citiem darinājumiem, piemēram, ar īpašības vārdu: ātrdarbojošās iekārta > ātrdarbīgā iekārta.
[1] Ja maz- pamatā ir īpašības vārds (pretstatā: liel-), tad ģenitīva skaitlis atkarīgs no salikteņa pamatkomponentā ietveramās semantikas: mazapjoma kustība, mazmēra kuģis, mazmilža zvaigzne, bet mazgabarītu traktors (traktors ar maziem gabarītiem).
[2] Mūsdienu latviešu literārās valodas gramatikā norādīts, ka noteiktā galotne nostabilizējas terminos, kam ir tikai sava viena konkrēta nozīme [57, I, 442].
[3] Ne vienmēr krāsvielas nosaukums stingri nošķirams no pigmenta nosaukuma, tādēļ šīs formas lietojumā tiek jauktas. |
|